Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανωμάλου Δρόμου 2021 - Τα αποτελέσματα της Ελληνικής Αποστολής

• 14 Δεκεμβρίου 2021

Την περασμένη Κυριακή 12/12 πραγματοποιήθηκε στο Δουβλίνο το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανωμάλου Δρόμου, όπου η ελληνική ομάδα αρίθμησε 13 συμμετοχές.
Οι Έλληνες αθλητές έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους σε μια πίστα με δύσκολο τερέν, ανηφόρες, απότομες στροφές και αρκετή λάσπη.

Στα 6 χιλιόμετρα Κ20, ο Πέτρος Παπαϊωάννου τερμάτισε στην 71η θέση με χρόνο 19:50 ενώ λίγα δευτερόλεπτα πιο πίσω στην 74η θέση με 19:54 τερμάτισε ο Παναγιώτης- Ορφέας Γιαννάτης.
Στην ίδια κατηγορία στα 4 χιλιόμετρα οι γυναίκες Μαρία Κάσσου, Ελένη Ιωαννίδου και Βασιλεία Σπύρου τερμάτισαν στην 40η, 48η και 87η θέση με 14:23, 14:29 και 15:16 αντίστοιχα.

Επόμενη κατηγορία όπου υπήρξε ελληνική εκπροσώπηση ήταν αυτή των Ανδρών Κ23.
Οι Μάριος Αναγνώστου και Δημήτρης Τσάκαλος με μόλις ένα δευτερόλεπτο διαφορά τερμάτισαν στην 46η και 47η θέση αντίστοιχα. Οι επιδόσεις τους στα 8 χιλιόμετρα ήταν 25:54 και 25:55. Ακόμη ένας νεαρός αθλητής, ο Νέστορας Κολιός ολοκλήρωσε την προσπάθειά του σε 26:43 καταλαμβάνοντας την 66η θέση.
Στα 6 χιλιόμετρα Γυναικών Κ23, η Δάφνη Λαβασά με 22:34 τερμάτισε 47η , η Ισμήνη Παναγιωτοπούλου με 24:12 56η και η Νικολέτα Κυνατίδου με 24:35 στην 57η θέση.

Τέλος, στην κατηγορία Γυναικών σε μια διαδρομή 8 χιλιομέτρων οι δύο ελληνικές συμμετοχές ήταν η Αναστασία Μαρινάκου και η Κατερίνα Ασημακοπούλου όπου τερμάτισαν με μία θέση διαφορά στην 68η και 69η αντίστοιχα. Οι χρόνοι τους ήταν 31:35 για την Αναστασία και 31:44 για την Κατερίνα.

Συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές και τις αθλήτριες για τις επιδόσεις τους και για την εκπροσώπηση της χώρας μας σε μια τόσο σημαντική διοργάνωση!
Ευχόμαστε σε όλους καλή συνέχεια στην επίτευξη των στόχων τους!