Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανοικτού Στίβου Ανδρών-Γυναικών 2020

• 13 Αυγούστου 2020

Με απόλυτη επιτυχία ολοκληρώθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανοικτού Στίβου Ανδρών-Γυναικών για το 2020. Παρά τις δύσκολες συνθήκες, η οργανωτική επιτροπή τήρησε όλα τα απαραίτητα μέτρα προστασίας των αθλητών και οι αγώνες τελείωσαν αισίως. Οι επιδόσεις, συγκριτικά με προηγούμενες χρονιές υπήρξαν καλές, παρόλο που, λόγω της έκρυθμης κατάστασης, ίσως περιμέναμε μέτριες.
Πιο συγκεκριμένα, στον τελικό των 800 μέτρων στις γυναίκες επικράτησε η Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου με 2:05:41, με δεύτερη την Έλλη-Ευγενία Δεληγιάννη(2:07:03) και τρίτη την Κατερίνα Δόβρου(2:10:29).
Στους άνδρες, με επίδοση 1:51:33 Πανελληνιονίκης αναδείχθηκε ο Χαράλαμπος Λαγός, ενώ δεύτερος ήρθε, με μικρή διαφορά ο Χρήστος Κότιτσας με 1:51:73 και τρίτος ο Εράλντο Κεραμάς με 1:53:42.
Στο αγώνισμα των 1500 μέτρων στις γυναίκες, με έντονο συναγωνισμό, νικήτρια αναδείχθηκε η Αναστασία Μαρινάκου με επίδοση 4:28:27, στην δεύτερη θέση ακολούθησε η Βασιλεία Σπύρου με 4:29:40 και τρίτη η Ελένη Ιωαννίδου με 4:29:58.
Στους άνδρες, ο Ανδρέας Δημητράκης με 3:45:67 κατέκτησε τον τίτλο του πρωταθλητή ενώ πίσω του τερμάτισαν οι Καλάκος Αθανάσιος και Μαθιόπουλος Γιώργος με 3:52:76 και 3:53:80 αντίστοιχα.
Το επόμενο αγώνισμα που μας απασχόλησε είναι τα 3000 μέτρα με Φυσικά Εμπόδια όπου νικήτρια αναδείχθηκε η Ισαβέλλα Κοτσαχείλη με 10:25:87. Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Σταυρούλα Χρυσαειδή με χρόνο 10:29:90 και τρίτη η Ιωάννα Πέτρου με 10:44:85.
Σειρά έχουν οι άνδρες όπου ο Γιώργος Μίνος με 8:56:26 κατέκτησε την πρώτη θέση σε μια κούρσα με έντονο συναγωνισμό μεταξύ των αθλητών. Στην δεύτερη και τρίτη θέση βρέθηκαν οι Νέστορας Κολιός και Νικόλαος Γκότσης με πολύ μικρή διαφορά, με 8:57:00 και 8:58:89 αντίστοιχα.
Τέλος, στον τελικό των 5000 μέτρων Γυναικών, η Γκλόρια Πριβιλέτζιο με 16:41:07 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, επιβεβαιώνοντας το τίτλο του φαβορί. Στην δεύτερη θέση βρέθηκε η Βασιλεία Σπύρου με 16:55:31 ενώ στην τρίτη θέση με 17:08:26 τερμάτισε η Ειρήνη Τσουπάκη.
Στους άνδρες, και πάλι ο Ανδρέας Δημητράκης ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου με επίδοση 14:13:99 μετά από έναν αγώνα υψηλού επιπέδου μεταξύ των Μάριου Αναγνώστου και Μάρκου Γκούρλια οι οποίοι τερμάτισαν με 14:17:36 και 14:23:52 αντίστοιχα.
Αυτά είναι τα αποτελέσματα του φετινού Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ανοικτού Στίβου Ανδρών-Γυναικών για τα αγωνίσματα αντοχής. Συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές και τις αθλήτριες που συμμετείχαν και κατέβαλαν την καλύτερη δυνατή προσπάθεια εν μέσω της όλης ταραγμένης κατάστασης.